Lukratywny biznes i stały pobyt w USA? Franczyza może być doskonałym rozwiązaniem

Chęć prowadzenia biznesu w USA bywa najczęściej hamowana przez piętrzące się przed potencjalnym przedsiębiorcą wymagania – zarówno formalne, jak i finansowe. Często brak także pomysłów na własny biznes, zwłaszcza gdy przy okazji prowadzenia biznesu pojawia się plan zamieszkania w Stanach Zjednoczonych. Doskonałym rozwiązaniem tego typu problemów, może być skorzystanie z możliwości, jakie daje franczyza.

Share

To właśnie w USA najlepiej i najbardziej owocnie rozwinęła się właśnie ta gałąź biznesowa. Franczyzy w USA funkcjonują doskonale, a znane nam także z europejskiego gruntu amerykańskie przedsiębiorstwa franczyzowe zarabiają miliardy dolarów rocznie. W 2015 roku ponad 3 procent amerykańskiego PKB wygenerował właśnie sektor franczyzowy, a mimo kryzysów na światowych rynkach, spodziewany udział planowany na 2016 rok może przekroczyć zeszłoroczny wynik.

Myli się ten, kto sądzi, że franczyzy obejmują wyłącznie działania ogromnych koncernów i znanych marek. To jednak nie tylko jedne z najbardziej znanych korporacji, ale także szereg małych przedsiębiorstw, działających często w skali lokalnej. Decyzja o otwarciu franczyzy nie musi zatem wiązać się z ogromną inwestycją i niebotycznymi kosztami prowadzenia działalności. Od sektora handlowego, przez biznes hotelarski, gastronomiczny, aż do sektora małych usług – wybór na rynku jest ogromny.

Franczyza a pobyt w USA

Wbrew powszechnemu myśleniu, prowadzenie franczyzy w USA nie jest związane z koniecznością występowania o zielona kartę na podstawie inwestycji. Zwłaszcza, że koszty takowej są niebagatelne – uzyskanie zielonej karty przez inwestycję, oznacza konieczność posiadania na ten cel co najmniej 500 tysięcy dolarów (w regionach o słabym rozwoju gospodarczym), do miliona dolarów. A to przecież nie koniec działań – inwestycja musi zapewnić utworzenie co najmniej 10 miejsc pracy w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia działań biznesowych.

Rozwiązaniem dla chętnych do inwestowania i prowadzenia biznesu w USA jest właśnie franczyza, która umożliwi pobyt nie tylko przedsiębiorcy, ale również jego rodziny na terytorium USA – najczęściej na podstawie słynnej wizy inwestorskiej (E-2).

Jak już wspominaliśmy, wiza E-2 wymaga, aby wnioskodawca był aktywnie zaangażowany w działalność poprzez wykazanie posiadania co najmniej 50 procent w przedsiębiorstwie lub poprzez posiadanie kontroli operacyjnej nad firmą przez stanowisko kierownicze lub inne narzędzia biznesowe. Jest to wymóg, który z automatu zapewni właśnie otwarcie franczyzy amerykańskiej firmy.

Wiza E-2 jest ponadto odnawialna, umożliwia przedsiębiorcy życie i mieszkanie w Stanach Zjednoczonych, a choć kluczowym słowem zdaje się być tu tymczasowość wizy, niekoniecznie musi mieć w tej sprawie zastosowanie. Jeżeli biznes będzie się rozwijał i przynosił dochody, a także miał wkład w amerykańską gospodarkę – choćby na poziomie lokalnym – wiza nie tylko będzie przedłużana, ale prowadzić może do pozwolenia na stały pobyt. Choć miejsca pracy utworzone przez zagranicznego przedsiębiorcę we franczyzie nie obejmują tych, które zajmą członkowie rodziny, warto wiedzieć, że członkowie każdego przedsiębiorcy przebywającego w USA na podstawie wizy E-2, mają szansę na uzyskanie tymczasowego (z możliwością przedłużania) pozwolenia na pracę.

Jak znaleźć pomysł na franczyzowy biznes?

Możliwości na amerykańskim rynku są praktycznie nieograniczone. Setki firm specjalizują się w przedstawianiu aktualnych ofert franczyzowych, a w internecie znaleźć można wiele stron oferujących możliwości biznesowego rozwoju w zależności od lokalizacji czy sektora usług. Kluczem do sukcesu będzie jednak zdroworozsądkowe podejście do oferowanych możliwości.

Najlepszą opcją dla polskiego przedsiębiorcy jest skorzystanie z usług firmy konsultingowej, która nie zajmuje się wyłącznie zbieraniem ofert franczyzowych, ale szuka ich dla konkretnego klienta. Przez szereg lat zdobywaliśmy wiedzę na temat dopasowywania ofert do potrzeb i możliwości finansowych polskich przedsiębiorców. Nie wystarczy bowiem przeglądanie ofert, z których wiele wygląda doskonale, ważna jest także ocena ryzyka finansowego, odpowiednie zaplanowanie inwestycji w kolejnych miesiącach i dostosowanie rodzaju oferty do konkretnej osoby, prezentującej konkretne możliwości. Nie każdego stać przecież na wynajem imponującej nieruchomości, zakup sprzętu i poświęcenie czasu na szereg długich szkoleń, by otworzyć kolejną restaurację typu McDonald’s.

Oferta uszyta na miarę

Wnikliwa ocena kompetencji biznesowych i warunków finansowych to priorytety, dzięki którym można sprawić, by każda osoba poszukująca okazji inwestycyjnej i lepszej przyszłości na amerykańskim rynku otrzymała ofertę na miarę swoich możliwości i potrzeb. Liczba tych ofert jest naprawdę imponująca, a dzięki kompetencjom osób zajmujących się pomocą w zakładaniu franczyzowych biznesów łatwo można z powodzeniem rozwijać firmę w USA.

Firmy konsultingowe nie oferują tylko gotowych pomysłów i rozwiązań bazujących na aktualnym stanie konta klienta. W USA przedsiębiorcy mają do wykorzystania wiele programów pomocowych, szczególnie interesujących właśnie w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo, liczących na nowe miejsca pracy i nowych podatników. Dobrze przygotowana firma weźmie pod uwagę wszelkie możliwości i doradzi, z jakich ułatwień, dotacji czy innych form pomocy dla biznesu można skorzystać w konkretnej lokalizacji.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera