Polskie firmy podbijają amerykański rynek

Inwestycja w prowadzenie działalności biznesowej na terenie Stanów Zjednoczonych to temat interesujący coraz większą liczbę polskich przedsiębiorców. Interesujący nie tylko tych, którzy pragną zarejestrować spółkę w USA i prowadzić dzięki niej interesy w Polsce, ale również dla tych, którzy w rynku amerykańskim upatrują doskonałych możliwości rozwoju.

Share

USA mają wyjątkowo chłonny rynek, bardzo otwarty na nowe produkty oraz nowe technologie. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że poszukują oni nowości produktowych z rozmaitych sektorów. Nawet patrząc na handel detaliczny, prowadzony na niewielką skalę, można stwierdzić, że każdy przedsiębiorca z innowacyjnym i atrakcyjnym produktem może liczyć na zainteresowanie kupujących. Szansę zaistnienia na amerykańskim rynku mają jednak również duże konsorcja – amerykański system zamówień publicznych nie odżegnuje się bowiem wcale od korzystania z usług producentów spoza terytorium Stanów Zjednoczonych.

Choć na amerykańskim rynku polskie firmy nie należą do czołówki inwestorów, to zdecydowanie można stwierdzić, że spółki, które zdecydowały się na wejście ze swoimi produktami do USA cieszą się dużym zaufaniem amerykańskich kontrahentów, a także konsumentów.

Wielkie firmy, wielkie inwestycje

Zacznijmy od największych, czyli choćby od polskiego KGHM, nabywcy kanadyjskiej firmy posiadającej kopalnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Chile. Należąca aktualnie do KGHM kopalnia Carlota Mine w Arizonie zajmuje się ługowaniem, z kolei Robinson Mine, zlokalizowana w Nevadzie, zajmuje się odkrywkowym wydobyciem miedzi i złota.

To jedna z większych inwestycji polskich firm w USA. Jej sukces nie oznacza jednak, że myśląc o inwestowaniu na amerykańskim rynku trzeba mieć ugruntowaną pozycję biznesową w Polsce. Co prawda kolejne przykłady to firmy, które bogate doświadczenia z polskiego i europejskiego rynku przeniosły na amerykański grunt, ale oznacza to dla polskiego przedsiębiorcy tyle, że nauczyły amerykańskiego przedsiębiorcę zaufania do polskich wyrobów.

Polskie kosmetyki podbijają USA

Marką, która zaryzykowała inwestycję w doskonałe lokalizacje handlowe jest powszechnie znany Inglot – producent kosmetyków. Firma zdecydowała się na otwarcie pierwszego salonu zlokalizowanego w Nowym Jorku, a zaledwie kilka lat później cieszy się ponad trzydziestoma dochodowymi sklepami na terenie USA. Co ciekawe, wejście na amerykański rynek nie mogło być łatwe, przemysł kosmetyczny boryka się bowiem z przeszkodami w postaci licznych przepisów ograniczających sprzedaż jego wyrobów – definicje produktu kosmetycznego w USA i Polsce mocno się od siebie różnią. Okazało się jednak, że dostosowanie się do warunków amerykańskiego rynku przynosi spółce ogromne zyski.

Inglot jest jednak firmą o solidnych podstawach, dojrzała, prowadzoną przez doskonałych specjalistów. Nic dziwnego, że producenci kosmetyków z Polski często nie marzą nawet o podbijaniu innego kontynentu, martwiąc się formalnościami i zdecydowanie uboższą ofertą. Nie powinno to jednak hamować pędu do rozwoju! Wystarczy oferować jeden dobry produkt, by nie mieć problemu z zaistnieniem na rynku. Po boomie na kosmetyki z japońskim węglem drzewnym, amerykańscy konsumenci odkrywają podobne produkty pochodzące z polskiego rynku – o równie dobrej jakości, zdecydowanie bardziej atrakcyjne jednak cenowo. Wśród konsumentów panuje nadal – i rozwija się ciągle – moda na korzystanie z produktów ekologicznych i pozbawionych dodatków konserwujących, parabenów i tym podobnych składników. Rynek ma także ogromną potrzebę zapełnienia niszy kosmetyków wegańskich. Wszystkie te produkty znaleźć można w Europie, w tym także w Polsce. Czy nisza zapełni się dzięki polskim przedsiębiorcom? Jest szansa, że wkrótce poznamy odpowiedź na to pytanie.

Amerykańscy prezesi na polskich fotelach

Do popularnych polskich producentów, których wyroby doskonale sprzedają się w USA, należy także znana meblowa firma Com.40. Polskie meble i produkty dekoracyjne powstają dziś między innymi w fabryce w stanie Virginia, gdzie polska firma stworzyła od 2009 roku ponad 800 miejsc pracy, inwestując ponad 30 milionów dolarów w budowę fabryki, której wyroby zasilają między innymi grupę Ikea.

W tym samym stanie zlokalizowana jest także fabryka kolejnej polskiej firmy. Korona jest producentem świec i świec zapachowych, specjalizuje się w wykonywaniu dla zleceniobiorców produktów brandowanych jako „marki własne”. Na rynku amerykańskim jest zdecydowanie beniaminkiem – inwestycje rozpoczęły się w 2014 roku, a Korona przewiduje stworzenie kolejnych miejsc pracy i kolejne inwestycje.

Wsparcie dla biznesu

Nawet małe przedsiębiorstwa mają ogromną szansę zaistnienia i wybicia się na amerykańskim rynku. Oczywiście inwestycja taka oznacza konieczność przeprowadzenia badań rynku, ale w tym celu wystarczy zatrudnić wyspecjalizowanych w tej tematyce doradców. Pomogą oni także w sprawach dotyczących ewentualnych licencji, pozwoleń czy zajmowaniu się tematem ochrony znaków towarowych i własności intelektualnej.

Co jednak najważniejsze, po zbadaniu rynkowej sytuacji warto przyjrzeć się przede wszystkim możliwościom, oferowanym przez władze stanowe. Okazuje się, że polski przedsiębiorca liczyć może na atrakcyjne dofinansowania, stanowe ulgi podatkowe czy atrakcyjne kredyty na rozwój biznesu – zwłaszcza zapewniającego powstanie kolejnych miejsc pracy w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo. Po właściwym przygotowaniu się do startu na amerykańskim rynku można liczyć na to, że słynne American Dream może spełnić się i dla nas.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera