Ponad milion spółek zarejestrowanych w Delaware. Na czym polega ta popularność?

Stan Delaware jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców, głównie ze względu na szereg zalet związanych z zakładaniem i prowadzeniem tam spółki. Dlaczego warto rozważyć prowadzenie biznesu właśnie tam? Odpowiedzi jest kilka.

Share

Zacznijmy od nieco nieprzyjemnych statystyk. Każdego roku, spośród wszystkich założonych w Polsce firm – niezależnie od ich formy prawnej – upada ponad 20 procent. Niektóre nie zaczynają nawet właściwej działalności! Związane jest to ze skomplikowanymi formalnościami, problemami z wniesieniem koniecznych opłat lub niemożliwością uniesienia zobowiązań podatkowych i na rzecz ubezpieczeń społecznych. Z tego typu problemami borykają się nawet jednoosobowe działalności gospodarcze. Coraz częściej zdarza się tak, że przychody są zdecydowanie mniejsze niż kwoty, które odprowadzać trzeba z tytułu wszelkich zobowiązań.

Zamiast myśleć o przyszłości i rozwoju, właściciel firmy zmuszony jest przede wszystkim do myślenia o bieżącej sytuacji, pilnowania regulacji zobowiązań w skali miesiąca i borykania się z uciążliwymi formalnościami, polegającymi głównie na przetwarzaniu ton papieru. Dlatego coraz więcej osób zdroworozsądkowo podchodzących do prowadzenia biznesu decyduje się na założenie firmy poza Polską. Część wybiera właśnie rynek amerykański, a szczególnie chętnie stan Delaware.

Fortune 500 opanowuje Delaware

Zachęcającym do założenia spółki właśnie w Delaware może być przede wszystkim fakt, że ponad połowa amerykańskich spółek o publicznym charakterze, zarejestrowana jest właśnie w tym stanie. Co więcej, ponad 60 procent spółek, które zajmują wysokie miejsca na słynnej liście Fortune 500 – zestawieniu amerykańskich przedsiębiorstw na podstawie ich przychodów brutto – zarejestrowanych jest w Delaware.

Statystyki także bardzo wprost pokazują historię sukcesu. W Delaware w pierwszym roku działań upada zaledwie 4 procent spółek najbardziej popularnego typu, czyli LLC. Wiąże się to przede wszystkim z niskimi kosztami działalności, brakiem podatku, brakiem składek na ubezpieczenia społeczne i brakiem konieczności comiesięcznego rozliczania się z rozmaitych zobowiązań.

Przyjazny klimat biznesowy przyciąga przedsiębiorców

System prawny w stanie Delaware cieszy się ogromnym zaufaniem przedsiębiorców, jako jeden z najlepiej skonstruowanych i przyjaznych dla inwestorów. W Delaware nie istnieje podatek dochodowy CIT dla firm, które nie prowadzą działalności bezpośrednio na terenie stanu, co zazwyczaj jest jedną z najbardziej interesujących dla przedsiębiorców kwestii. Co więcej – nie istnieje także podatek sprzedażowy.

Spółka LLC założona w Delaware gwarantuje najlepszą ochronę osobistego kapitału jej właścicieli. Jest to ochrona silniejsza niż w jakimkolwiek innym stanie. Poza tym założenie spółki w Delaware umożliwia prowadzenie działań biznesowych w prawie wszystkich pozostałych stanach bez dodatkowych formalności

Szereg zalet oraz wiele możliwości inwestycyjnych przy dużej swobodzie działania coraz częściej zachęcają polskich przedsiębiorców do prowadzenia biznesu w Stanach Zjednoczonych. Dzięki prostym zasadom i nieskomplikowanym formalnościom, spółkę w Delaware założyć można nie wychodząc nawet z domu w Polsce. Gra jest z pewnością warta świeczki, a jeżeli dodatkowo chcemy aktywnie inwestować na terenie USA i prowadzić tam dodatkowe działania biznesowe, z pewnością warto zastanowić się nad tym właśnie wyborem.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera