Spółka LLC w USA. Czy warto decydować się na ten wariant?

Przedsiębiorcy decydujący się na prowadzenie biznesu w USA najchętniej wybierają dwa spośród kilku typów zakładanej działalności. Część decyduje się na Corporation (spółka akcyjna tworzona w oparciu o prawo obowiązujące w danym stanie USA), część na spółkę typu LLC (Limited liability company) – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Tym razem skupimy się na tej drugiej, by wyjaśnić, jakie są najważniejsze cechy tego typu działalności.

Share

Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że choć oba typy spółek brzmią bardzo znajomo, nie możemy oceniać rodzaju wybieranej działalności poprzez pryzmat wiedzy o zasadach działania tego typu spółek w Polsce. Choć wszystkie opierają się na podobnym modelu, różnią się jednak momentami dość znacznie. Warto zatem zgłębić niuanse związane z prowadzeniem spółki LLC w USA.

Nie uciekniesz przed polskim prawem

Zacznijmy od najważniejszego. Bardzo często na założenie w USA spółki typu LLC decydują się przedsiębiorcy, którzy liczą na ewentualne odliczanie sobie strat z amerykańskiej spółki lub doliczanie dochodu netto do swoich dochodów w Polsce. Tu pojawia się zła wiadomość – polskie prawo nie daje takiej możliwości. Jeżeli zatem liczymy na tego typu korzyści poprzez prowadzenie biznesu w USA, trzeba o tym jak na razie zapomnieć.

Podstawowe cechy spółki LLC – prostota i bezpieczeństwo

Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na fakt, że każdy ze stanów USA ma własne i odrębne prawo dotyczące prowadzenia firm, w tym spółek. Nie warto zatem poświęcać czasu na czytanie o zakładaniu spółki LLC w przypadkowym stanie, ot dla wyrobienia sobie poglądu, jeżeli mamy zamiar prowadzenia biznesu w konkretnym stanie. Choć różnice mogą okazać się nieznaczne, mogą zaważyć na przyszłych losach naszej działalności.

Do wspólnych i najważniejszych cech należy oczywiście to, że każda spółka typu LLC to oddzielna osoba prawna. Cechuje ja gwarancja bezpieczeństwa dla właściciela (lub właścicieli), gdyż nie występuje oczywiście osobista odpowiedzialność za długi i zobowiązania – właściciele odpowiadają za nie odpowiednio do wniesionego wkładu kapitałowego (choć i od tej zasady znajdzie się kilka odstępstw). Co do samego wkładu – w większości stanów USA prawo nie określa jego minimalnej wysokości. Nie ma jednak obaw – nawet w tych stanach, które zdecydowały się na określenie takiej kwoty, nie będzie ona szczególnie wysoka.

Choć zakładanie spółki LLC nie jest aż tak proste, jak w niektórych krajach – często wystarcza do tego bardzo skrócona dokumentacja – jest niewątpliwie łatwiejsze, niż wprowadzanie na rynek amerykański spółki akcyjnej. Do założenia spółki LLC w USA wystarczą na ogół dwa dokumenty – certyfikat utworzenia spółki oraz umowa operacyjna. Rejestracja spółki LLC w USA wymaga także od przedsiębiorcy złożenia wniosku o numer identyfikacji podatkowej.

Co z podatkiem?

Kwestie podatkowe mogą czasem zniechęcić przedsiębiorcę do decydowania się na spółki poza granicami. Właściciele spółek typu LLC nie są jednak zobligowani do płacenia podatku dochodowego. Dla rezydentów i posiadaczy zielonych kart to bardzo dobra wiadomość, ale co z obywatelem Polski? Rachunek jest prosty – polsko - amerykańskiej umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z postanowieniami prawa polskiego - Polska zezwoli każdej osobie mającej miejsce zamieszkania (lub siedzibę firmy) w Polsce, na zaliczanie na poczet należnych podatków także kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ suma ta jest dla spółki LLC równa zeru – nie możemy odliczyć nic. A jak już wspomnieliśmy – choć w kwestii podatków istnieje tu porozumienie – strat z amerykańskiej spółki nie jesteśmy w stanie wykorzystać na polskim gruncie. Nadal jednak mamy możliwość prowadzenia nieopodatkowanej działalności w USA – a to już czysta korzyść.

Istnieją oczywiście różne możliwości zoptymalizowania podatkowego dzięki posiadaniu spółki w USA. Te wymagają jednak zazwyczaj konsultacji z prawnikami – w internecie nie brakuje bowiem porad, które – delikatnie rzecz ujmując – wymagają ślizgania się po granicach prawa. Warto zasięgnąć porady konsultanta, który specjalizuje się w tej tematyce.

Warto także wiedzieć, że w ramach spółki LLC można wybrać sposób opodatkowania na poziomie spółki – ale to kolejny temat do podjęcia osobno.

Zakładanie spółki LLC w pigułce

Przede wszystkim trzeba koniecznie sprawdzić, czy nazwa wybrana dla naszej spółki, na pewno jest dostępna. Jeśli tak, warto zdecydowanie ją zarejestrować – zwłaszcza w tych stanach, w których zamierzamy prowadzić działania biznesowe. Jeżeli nasza działalność jest w szczególny sposób wyspecjalizowana, warto także zasięgnąć języka w kwestii konieczności pozyskania licencji. Zawsze warto wczytać się lub zasięgnąć porady dotyczącej kwestii ochrony intelektualnej dzieł na terenie USA. Być może nasza działalność wiązać się będzie z dodatkowymi obostrzeniami.

Sam proces powinien zająć nie dłużej niż tydzień – oczywiście mowa tu o utworzeniu spółki formalnie, a nie o wypełnianiu i gromadzeniu dokumentów. To zadanie najlepiej powierzyć specjalistom, którzy doskonale znają wszelkie szczegóły i ścieżki pozwalające na szybsze dotarcie do celu. Trzeba pamiętać bowiem o bardzo wielu drobiazgach, na przykład o tym, że w niektórych stanach USA wymagana jest publikacja prasowa o utworzeniu spółki.

Zakładanie spółki w USA nie wydaje się co prawda procesem szczególnie skomplikowanym, doświadczenie każe jednak zwrócić uwagę na możliwość powierzenia wszystkich zadań konsultantom biznesowym. Unikniemy w ten sposób błędów przeciągających czas i dodatkowych formalności związanych z naprawianiem wcześniejszych błędów. Kompleksowa obsługa pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i sporo stresu. Spółka LLC założona przy pomocy specjalistów nie jest narażona na późniejsze problemy i konsekwencje związane z niezrozumieniem lub opacznym pojęciem reguł prawnych.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera