Spółka w USA i sprzedaż towarów na Allegro: co z podatkiem VAT?

Wiele osób rozważa założenie spółki LLC w USA, aby sprzedawać amerykańskie produkty na polskim rynku. Czy takie rozwiązanie wymaga szczególnej uwagi w kwestiach podatkowych?

Share

Należy przede wszystkim wyraźnie oddzielić dwa rodzaje działalności. Jeśli amerykańska spółka sprzedaje towary z Polski lub Unii Europejskiej na Polskę, nie jest to działanie tożsame ze sprzedażą w Polsce artykułów z amerykańskiego rynku. Sposób rozliczanie się i fakturowania będzie zatem zupełnie różny.

KIEDY POJAWIA SIĘ VAT?

Sprzedaż na Allegro towarów polskich, pochodzących z UE lub pozostałych krajów świata, poza ewentualnym opłaceniem cła, wymaga również wystawienia faktury VAT. Ten obowiązek istnieje bowiem w momencie, gdy działalność danego przedsiębiorcy, zgodnie z zasadami określania miejsca opodatkowania, podlega opodatkowaniu w Polsce. Dotyczy to zdecydowanie firm z USA, choć nie istnieje tam tego typu podatek. Nasza spółka LLC będzie zatem teoretycznie płatnikiem VAT. Czemu teoretycznie? Ze względu na interpretację prawa.

Musimy zatem wystawić fakturę VAT nawet wtedy, gdy sprzedajemy towary jako spółka amerykańska. Jest jednak wyjątek od tej reguły, który działa na korzyść przedsiębiorców mających na celu właśnie handel amerykańskimi towarami na polskim rynku.

GDZIE ODBYWA SIĘ FAKTYCZNA SPRZEDAŻ?

Jeżeli towary zakupione przez klientów amerykańskiej spółki są wysyłane do nich bezpośrednio, czyli faktyczna sprzedaż odbywa się de facto w USA, nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Zatem jeśli do Polski nie będziemy wysyłać zapasów amerykańskich artykułów – na przykład do polskiego przedstawicielstwa naszej spółki – nie musimy w ogóle myśleć o opłaceniu podatku VAT.

Pamiętać jednak należy, że obowiązek zapłacenia podatku spoczywa w tym momencie na nabywcy importowanego do Polski towaru. Ten podatek powinien zatem zostać zgłoszony w deklaracji celnej i opłacony.

SYTUACJA W PRAKTYCE

Oczywiście wielu przedsiębiorców stara się omijać obowiązujące zasady, sprzedając polskie towary w Polsce, choć nadal sprzedaż odbywa się pod szyldem amerykańskiej spółki. Czy takie działanie jest bezpieczne? Teoretyczna ochrona danych – zwłaszcza w przypadku spółek zakładanych w stanie Delaware – powinna zabezpieczać interesy przedsiębiorcy. Jednak do rozważenia pozostają oczywiście jeszcze kwestie etyczne.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera