Sposób na inwestycję – zakup nieruchomości w USA

Aby dokonać inwestycji w USA nie trzeba od razu decydować się na zakładanie tam firmy. Interesującym sposobem na rentowną inwestycję może być także zakup nieruchomości na terytorium Stanów Zjednoczonych. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, sporo także możliwości.

Share

Cudzoziemiec może kupić nieruchomość w USA dla celów inwestycyjnych lub w celu samodzielnego wykorzystania. W 2013 roku kwota inwestycji cudzoziemców w nieruchomości na amerykańskim rynku przekroczyła 68 miliardów dolarów! Jest to popularna forma inwestowania w stanach, choć cele nabywców bywają różne. Rynek nabywców zagranicznych dość równo dzieli się pomiędzy kupujących domy mieszkalne i nieruchomości użytkowe – w tym także grunty.

Prywatnie czy firmowo?

Można nabyć nieruchomość w swoim własnym imieniu, można ją także kupić jako firma. Obywatele USA i amerykańskie firmy mogą także liczyć na atrakcyjne oferty kredytowe, ale warto wiedzieć, że cudzoziemcy także mogą korzystać z dobrodziejstwa finansowania przez amerykańskie banki. Co prawda cudzoziemiec nabywający nieruchomość w USA musi się liczyć z większym wkładem własnym – często sięgającym 50 procent wartości nieruchomości – oraz z nieco wyższe odsetki, jednak wszystko zależy od sytuacji. Istnieją banki i instytucje specjalizujące się w doradztwie kredytowym właśnie dla obcokrajowców. Oczywiście w inny sposób traktowany jest indywidualny klient chcący po prostu kupić dom, w inny ten firmowy, który planuje inwestycję w nieruchomości użytkowe.

Jeżeli marzy nam się posiadanie domu w USA – na przykład na szalenie popularnej w tym zakresie Florydzie – zawsze warto rozważyć jej zakup jako nowo utworzona spółka w USA. Osoby które nie posiadają prawa stałego pobytu i przebywają w USA na podstawie wiz turystycznych, mogą pozostawać w Stanach Zjednoczonych maksymalnie pół roku. Wizy dla przedsiębiorców dają o wiele szersze możliwości, łatwiej również przedłużyć pobyt. Spółka przyda się także, choć nie jest oczywiście konieczna, jeśli w czasie spędzanym poza USA chcielibyśmy wynająć naszą nieruchomość. To doskonały sposób na biznes.

Domy turystyczne i nieruchomości użytkowe bardzo popularne

Wiele osób decyduje się na zakup domów i mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach wyłącznie z powodu możliwości wynajmowania ich przez cały rok lub w wysokim sezonie. Niektórzy nie decydują się nawet na przyjazd do USA w celu nabycia nieruchomości – oferta obsługi online jest bardzo bogata, a amerykański rynek nieruchomości wyjątkowo transparentny i przyjazny kupującym.

Znakomicie ma się także rynek nieruchomości użytkowych, w tym gruntów. Tych najwięcej znajduje się na terenach położonych w regionach mało aktywnych gospodarczo. W poszukiwaniu gruntu na fabrykę czy magazyn zdecydowanie warto zainteresować się tym, gdzie aktualnie władze pragną stawiać na rozwój. Można skorzystać nie tyko z dofinansowań, ale rozmaitych ulg podatkowych. W tym zakresie warto skorzystać z obsługi wyspecjalizowanego doradcy. Rynek nieruchomości w USA jest ogromny i wymaga wyjątkowo dobrego obeznania. Choć łatwo znaleźć interesujące obiekty, aby dostać kredyty, przeprowadzić transakcję i porozumiewać się ze sprzedającym warto wesprzeć się fachową pomocą.

Niektórych mieszkań czy domów nie będziemy w stanie kupić bez porozumienia się z – nazwijmy to roboczo w polskiej terminologii – wspólnotą mieszkańców. W atrakcyjnych lokalizacjach – czy to osiedla czy apartamentowce nie można kupić mieszkania, wynająć czy w nim zamieszkać bez zgody pozostałych lokatorów. To interesująca specyfika amerykańskiego rynku, mająca zapewnić odpowiedni poziom okolicy – w tym utrzymanie rynkowych cen nieruchomości na danym terenie. Między innymi dlatego o posiadaniu nieruchomości w konkretnej lokalizacji czy budynku można tylko pomarzyć. Tu często nie pomoże żaden prawnik. Sam zakup natomiast jak najbardziej można przekazać w ręce prawnika – nie wymaga się osobistego stawiennictwa kupca.

Korzyści? Jest kilka!

Po pierwsze - rynek nieruchomości w USA jest przyjemnie zmienny. Dlaczego przyjemnie? Łatwo bowiem okazyjnie kupić nieruchomość, której cena będzie sukcesywnie wzrastać. Niektóre firmy doradcze specjalizują się w wyszukiwaniu nieruchomości tego typu.

Po drugie – budowanie fabryk czy magazynów często wiąże się z dodatkowymi opcjami finansowania, ulgami podatkowymi i innymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Gospodarka amerykańska wciąż potrzebuje nowych inwestycji.

Po trzecie – posiadanie nieruchomości w USA prawnie nie zmienia nic w kwestiach uzyskania wizy, w praktyce sytuacja wygląda jednak inaczej. Mówimy tu zarówno o przedsiębiorcach, jak i o osobach chcących indywidualnie korzystać z posiadanej nieruchomości.

Po czwarte – jeśli przedsiębiorcę stać na zakup nieruchomości, może ona zaspokoić potrzebę dokonania inwestycji w celu uzyskania wizy (np. E-2) lub otrzymania zielonej karty. Zwrócić trzeba jedynie szczególną uwagę na fakt, że przy inwestowaniu na potrzebę uzyskania wizy E-2 konieczne jest inwestowanie w nieruchomość, która będzie pracowała.

Gdzie kupić nieruchomość?

Ta decyzja dyktowana może być oczywiście różnymi względami. W zależności od potrzeb znaleźć można lokalizacje o konkretnych cechach, region o odpowiednim klimacie lub stan dający najlepsze warunki finansowe i podatkowe właścicielowi nieruchomości. Wśród kupujących domy nadal popularna jest Floryda, ale także Kalifornia. Wśród kupujących tereny pod magazyny popularnością cieszą się środkowe stany, bo choć odległości znaczne, często ceny gruntów są wyjątkowo atrakcyjne.

Wszystko zależy zatem od preferencji, które szczegółowo omówić można z agentem nieruchomości, doradcą inwestycyjnym czy konsultantem biznesowym lub prawnikiem. Dróg załatwienia sprawy także jest kilka. Pamiętajmy, że USA to rynki działające tak, by zaspokajać potrzeby klientów. I z tego właśnie warto mądrze skorzystać.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera