Zakładamy firmę na Florydzie. Dlaczego warto inwestować w słonecznym stanie?

Floryda zawsze cieszyła się opinią stanu, który wyjątkowo dba o swoich mieszkańców, ale także inwestorów – zarówno tych amerykańskich jak i zagranicznych. Dlaczego warto rozważyć inwestycje biznesowe na Florydzie?

Share

Przepisy prawne w stanie Floryda zostały skonstruowane w ten sposób, by wszystkim inwestorom zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju biznesu – ale nie tylko. Także przepisy dotyczące bankowości są bardzo przyjazne dla wszystkich, którzy rozważają otwarcie rachunku poza polskim bankiem. Indywidualne korzyści blakną jednak przy przepisach dotyczących przedsiębiorców - są tak tym Floryda oferuje maksimum korzyści podatkowych, wysoki stopień poufności danych związanych z prowadzeniem biznesu oraz bardzo prostą formę prowadzenia biznesowej działalności, która zakłada minimum obowiązków administracyjnych.

Pięć lat sukcesu

Początek 2016 roku to piąta rocznica sprawowania władzy w stanie przez gubernatora Ricka Scotta, który w momencie przejmowania swoich obowiązków miał przed sobą bardzo trudne zadanie. Gospodarka Florydy znajdowała się w bardzo trudnym momencie. Wysokie podatki, bardzo wysokie bezrobocie, które osiągnęło ponad 11 procent, masa inwestorów wycofujących się z prowadzenia biznesów w stanie. Dług Florydy wynosił wtedy ponad pięć miliardów dolarów, a prognozy były niezbyt wesołe.

Rick Scott zadziałał błyskawicznie, a jego pierwsze pomysły na uzdrowienie gospodarki mają swoje odzwierciedlenie w dzisiejszej sytuacji. Od pięciu lat Floryda rozkwita nie tylko jako raj podatkowy, ale także fantastyczny stan dla wszystkich chętnych inwestorów. Jedną z pierwszych decyzji Scotta było drastyczne obniżenie podatków, w tym pełna likwidacja podatku dochodowego. Z tej chętnie korzystają przedsiębiorcy, interesując się coraz mocniej prowadzeniem działalności właśnie w słonecznym stanie.

Kolejnym krokiem było natychmiastowe zrewidowanie liczby pracowników wszystkich urzędów, co przyniosło ze sobą nie tylko gigantyczne oszczędności, ale także maksymalne uproszczenie wszelkich procedur, począwszy od zakupu nieruchomości – tak interesującego dla zagranicznych inwestorów – do procesu zakładania i prowadzenia firmy na Florydzie.

Zakładamy firmę na Florydzie – pierwsze kroki

Do najczęściej wymienianych należą właśnie proste i niewymagające teczek dokumentów procedury. Zacząć należy – klasycznie – od wyboru nazwy przyszłej firmy i sprawdzenia, czy wybrana przez przedsiębiorcę nazwa spółki nie istnieje już w rejestrach stanowych.

Najbardziej interesująca przedsiębiorców forma prowadzenia działalności, czyli spółka LLC, zakładana jest poprzez złożenie przed Sekretarzem Stanu Floryda dokumentu Articles of Organization, czyli po prostu Statutu Spółki. Dokument zawiera nazwę firmy oraz adres siedziby spółki wraz z adresami osób pełniących w spółce funkcje kierownicze i wyznaczonego (trzeba zająć się tym wcześniej) agenta do doręczeń. Przypomnijmy – registered agent to osoba lub firma, do której spływać będzie oficjalna korespondencja, obejmująca także dokumentację prawną, pozwy czy wezwania. Warto wspomnieć także, że Statut Spółki nie musi być składany osobiście – można skorzystać z możliwości złożenia dokumentów online.

Należy przygotować także Umowę Spółki (Operating Agreement) określająca prawa i obowiązki wszystkich właścicieli firmy. Co istotne, należy sporządzić ja także wtedy, gdy właściciel jest tylko jeden! Umowa spółki pomaga chronić status „ograniczonej odpowiedzialności”, co jest kluczowym zadaniem przy okazji prowadzenia firmy przez jedną osobę – to właśnie Umowa Spółki pozwoli odróżnić LLC od jednoosobowej działalności gospodarczej.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej, czyli EIN. Aby otrzymać ten numer wystarczy złożenie prostego wniosku w EIN International Operation Unit.

Po rejestracji spółki należy zwrócić też uwagę na dodatkowe formalności. Jeżeli rodzaj działalności powoduje, że konieczne może stać się uzyskanie licencji, trzeba niezwłocznie wystąpić o rozmaite pozwolenia jeszcze przed rozpoczęciem działań biznesowych. Trzeba także zainteresować się formalnościami związanymi z zatrudnianiem pracowników lub prowadzeniem sprzedaży – konieczna może być rejestracja w Departamencie Podatków stanu Floryda. To także można bez problemu wykonać za pośrednictwem internetu. Konieczne będzie również wniesienie opłat – nie przekraczają one jednak kwoty 30 dolarów.

Co z podatkami?

Według najnowszych regulacji, spółka typu LLC opodatkowana jest na poziomie wspólników. Obowiązek płacenia federalnego podatku dochodowego LLC przechodzi bezpośrednio na jej właścicieli. Floryda, jak już wspomnieliśmy, nie pobiera podatku dochodowego od osób fizycznych, a w związku z tym wspólnicy LLC nie są płatnikami stanowego podatku dochodowego od ich zysków z istniejącej spółki. Istnieje za to możliwość wyboru sposobu opodatkowania spółki odpowiedniego dla korporacji. Podatek dochodowy wynosi wtedy 5,5 procent.

Jeżeli inwestujemy w nieruchomości, konieczne będzie także pamiętanie o opłaceniu podatku od ich posiadania. Podatki od nieruchomości uiszcza się od 1 listopada każdego roku. Co istotne – płacąc natychmiast można uzyskać spore ulgi! Czas opłacenia podatku jest aż do kwietnia następnego roku, ale przy takim opóźnianiu płatności trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami i odsetkami.

Kiedy na pewno wybrać Florydę?

Floryda będzie idealnym miejscem dla prowadzenia firmy, jeśli podstawą lub sednem jej działania będzie właśnie inwestowanie w nieruchomości. Bardzo atrakcyjne ceny, lokalizacje, możliwości kredytowe oraz ogromne szanse na bardzo dochodowy wynajem – to wszystko sprawia, że Floryda zachęca do tego typu inwestycji. O tym jednak już następnym razem!Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera