Zakładamy spółkę w USA – krótki poradnik praktyczny

Aby zdecydować się na założenie spółki w USA trzeba sporo się naczytać i podjąć wiele istotnych z punktu przedsiębiorcy decyzji. Przypomnijmy zatem wszystko, co dla przedsiębiorcy najważniejsze podczas zakładania firmy w Stanach Zjednoczonych.

Share

A jak Alaska

Większość przedsiębiorców z Polski chętnie decyduje się na założenie spółki w stanie Delaware, korzystając z modelowo prostych formalności i wielu dodatkowych ułatwień. Jednak zawsze na samym początku warto przemyśleć kwestię lokalizacji. Być może, mimo bardziej skomplikowanych formalności, dłuższych terminów, czy nawet większej odległości (jeśli zakładamy służbowe podróże) inny stan okaże się lepszy i wygodniejszy dla prowadzenia działalności? Wszystko zależy od sektora, w którym przedsiębiorca zamierza działać oraz tego, czy te działania obejmują terytorium Stanów Zjednoczonych, czy też tylko formalności trzeba będzie załatwić w USA. Przy okazji pisania o rodzajach spółek w USA podaliśmy także adresy internetowe, pod którymi można znaleźć najważniejsze informacje o warunkach rejestracji spółki.

B jak bank

Pamiętajmy o tym, że spółka założona w Stanach Zjednoczonych będzie musiała mieć konto bankowe. Warto zatem zawczasu zasięgnąć języka co do wyboru konkretnego banku. Okazać może się bowiem, że uzyskamy nie tylko rachunek, ale szereg możliwości inwestycyjnych, finansowania czy preferencyjne warunki. Rozsądne byłoby zadbanie o to wcześniej.

Jeśli działania naszej firmy mają sporo wspólnego z inwestowaniem w nieruchomości, bank staje się o tyle ważnym partnerem, o ile liczymy na uzyskanie kredytu w USA. W przypadku zakupu nieruchomości opcji jest bardzo wiele! Choć obcokrajowcy nie mogą liczyć na szczególnie preferencyjne warunki, to już biznes założony na terenie USA liczyć może na nieco łagodniejsze traktowanie.

C jak ceny

Zdecydowanie należy poświęcić nieco czasu na przeliczenie kosztów, jakie ponieść trzeba zakładając firmę w USA. Od kosztów rejestracji działalności, przez ewentualne koszty nieruchomości, produktów, wynajmów i pensje pracowników. Wszystko ma swoją cenę i warto poznać ją zanim zaczniemy aktywne działania.

D jak dokumenty

Za pośrednictwem doradcy lub na stronach poszczególnych władz stanowych możemy szybko i sprawnie określić, jakich dokumentów będziemy potrzebować do procesu rejestracji spółki i załatwiania kolejnych formalności. Być może konieczne będą dodatkowe dokumenty związane z uzyskaniem licencji czy pozwolenia, tłumaczenia dokumentacji w języku polskim lub inne informacje.

E jak ekonomiczność, K jak konsultacje

Czasem ciężko samodzielnie podejmować decyzje, szukać odpowiedniego sektora, w jaki warto inwestować, szukać rynku zbytu dla swoich produktów czy dbać o licencje i pozwolenia. Gdy w głowie tkwi już pomysł warto skonsultować go ze specjalistą. Bankierzy, prawnicy, konsultanci biznesowi, doradcy inwestycyjni, firmy konsultingowe – do wyboru mamy całą masę możliwości, które w dodatku mogą przełożyć się na maksymalne uproszczenie wszelkich formalności. Warto przemyśleć drobną inwestycję w fachową i skuteczna pomoc.

F jak franczyza, H jak handel

Jeżeli wahamy się w kwestiach biznesowych, ale pewni jesteśmy sektora swoich działań – warto przemyśleć sprawę franczyzy. W USA – kolebce światowych korporacji franczyzowych – wybór jest praktycznie nieograniczony. Być może to właśnie franczyza okaże się dla nas idealnym sposobem na biznes w USA.

W kwestiach handlu warto zorientować się w kwestiach podatków od zwieranych transakcji, poznać listy produktów zakazanych i zwrócić uwagę na sprawy ochrony własności intelektualnej czy znaków towarowych.

I jak inkorporacja

Inkorporacja czyli zakładanie spółki zaczyna się zawsze od pierwszego kroku – wybrania rodzaju prowadzonej działalności. Przypominamy, że w USA do wyboru mamy kilka typów działalności:

 • General partnership, czyli spółka cywilna
 • Limited partnership (LP), czyli spółka komandytowa
 • Limited liability company (LLC), czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Corporation, czyli spółka akcyjna
 • Limited liability partnership (LLP), czyli spółka partnerska
 • Limited liability limited partnership (LLLP), czyli spółka partnersko-komandytowa
 • Sole proprietorship, czyli działalność gospodarcza dla osoby fizycznej, prowadzona na podstawie wpisu do ewidencji

L jak LLC

Polscy przedsiębiorcy decydując się na założenie firmy w USA często wybierają spółkę LLC. Taka spółka to oczywiście oddzielna osoba prawna. Cechuje ja gwarancja bezpieczeństwa dla właściciela (lub właścicieli), gdyż nie występuje oczywiście osobista odpowiedzialność za długi i zobowiązania – właściciele odpowiadają za nie odpowiednio do wniesionego wkładu kapitałowego (choć i od tej zasady znajdzie się kilka odstępstw). Co do samego wkładu – w większości stanów USA prawo nie określa jego minimalnej wysokości. Nie ma jednak obaw – nawet w tych stanach, które zdecydowały się na określenie takiej kwoty, nie będzie ona szczególnie wysoka.

Choć zakładanie spółki LLC nie jest aż tak proste, jak w niektórych krajach – często wystarcza do tego bardzo skrócona dokumentacja – jest niewątpliwie łatwiejsze, niż wprowadzanie na rynek amerykański spółki akcyjnej. Do założenia spółki LLC w USA wystarczą na ogół dwa dokumenty – certyfikat utworzenia spółki oraz umowa operacyjna. Rejestracja spółki LLC w USA wymaga także od przedsiębiorcy złożenia wniosku o numer identyfikacji podatkowej.

N jak nowa firma

Trzeba również zastanowić się nad tym, czy prowadząc przedsiębiorstwo w Polsce, chcemy upierać się przy rejestracji istniejącego już w Polsce biznesu w USA, czy może zdecydować się na założenie nowej spółki. Niewątpliwą zaletą tego drugiego rozwiązania jest brak konieczności dostarczania dokumentów firmowych, przetłumaczonych na język angielski – często przysparza to wielu kłopotów i przeciąga czas potrzebny na załatwienie wszystkich spraw urzędowych. Jednak dla pewnych rodzajów działalności zakładanie nowego przedsiębiorstwa stanowić będzie zbędne utrudnienie, dlatego rozpoznanie rynku będzie w tej sytuacji słowem kluczowym.

P jak podatki

Sprawami podatkowymi zainteresujemy się zapewne już podczas wyboru stanu, w którym decydujemy się zarejestrować spółkę. Poza podstawową sprawą, jaką jest zainteresowanie się kwestiami podatku dochodowego, warto zwrócić uwagę na ewentualne podatki stanowe i miejskie, zwłaszcza biorąc pod uwagę np. inwestycję w nieruchomości.

S jak sprawy formalne

Kolejność działań formalnych w przypadku zakładania nowej spółki w USA jest konkretna i przyjemnie krótka – przynajmniej w większości stanów. Spróbujmy zatem ująć całą procedurę w krótkich punktach.

 • Przygotowanie niezbędnych dokumentów, w tym miedzy innymi MOM of LLC czyli protokołu z posiedzenia organizacyjnego spółki
 • Wnioskowanie o przydzielenie numeru identyfikacji podatkowej;
 • Wniosek do Biura Sekretarza Stanu;
 • Przygotowanie kompletu dokumentów i pieczęci
 • Założenie konta bankowego

Z jak zyski

Jeżeli poradzimy sobie z systemem podatkowym, kwestiami formalnymi i papierologią wymaganą przez urzędy, możemy już zaczynać cieszyć się przyszłymi zyskami. Czasem warto jednak pamiętać, że sama rejestracja spółki i podjęte w tej kwestii decyzje, to dopiero początek drogi przez zawiłe ścieżki biznesowe w USA. Zawsze warto zatem wiedzieć, gdzie i jak uzyskać poradę, dofinansowanie, ulgę i pomoc. Pamiętajmy zatem, że zawsze są od tego specjaliści.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera