Zakładanie spółki w USA: jak wybrać najlepszą lokalizację?

Podczas podejmowania decyzji o założeniu spółki w USA pojawia się wiele pytań, ale jedną z najważniejszych kwestii jest lokalizacja firmy. Każdy ze stanów ma odrębne prawo, każdy oferuje inne zalety. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Share

Przy wyszukiwaniu w internecie hasła „spółka w USA”, najczęściej znajduje się wyniki mówiące o zaletach prowadzenia spółek LLC (i nie tylko) w stanie Delaware. To faktycznie jedna z najpopularniejszych wśród biznesmenów lokalizacji w USA, choć trzeba pamiętać, że nie dla każdego biznesu ten wybór jest najlepszym rozwiązaniem. Na wybór stanu, w którym będziemy prowadzić działalność biznesową, powinno składać się klika czynników – warto myśleć przyszłościowo.

Niskie opłaty, pełna ochrona danych

Trzeba przyznać, że jedną z najważniejszych zalet założenia spółki w Delaware, jest zapewnienie jej właścicielowi lub właścicielom bardzo dużej swobody działania. W tym stanie nie istnieje podatek dochodowy CIT dla firm, które nie prowadzą działalności bezpośrednio na terenie stanu. Przy prowadzeniu działań biznesowych poza stanem Delaware, nie istnieje także podatek sprzedażowy. Spółka LLC założona w Delaware gwarantuje najlepszą ochronę osobistego kapitału jej właścicieli. Jest to ochrona silniejsza niż w jakimkolwiek innym stanie.

Delaware to także gwarancja niskich opłat w skali rocznej, ale tu warto już zwrócić uwagę na fakt, że w tym stanie istnieje jednak opcja podatku Franchise Tax, którego – dla odmiany – przedsiębiorcy nie muszą płacić w stanie Nevada, który słynie na terenie USA jako ten, gdzie nie płaci się podatków korporacyjnych.

To właśnie w Nevadzie do zapłacenia pozostanie głównie roczna opłata licencyjna, która wynosi 200 USD rocznie. Jednak ze względu na specyfikę każdego biznesu warto sprawdzić, czy w grę nie wejdą także dodatkowe podatki stanowe. Często wiążą się one z branżą i koniecznością pozyskania licencji lub pozwoleń.

W pozostałych stanach USA opłaty zazwyczaj utrzymują się na przyzwoitym i akceptowalnym nawet dla dopiero powstających spółek poziomie. Jeżeli to niskie koszty są głównym celem rozpoczynającego działalność przedsiębiorcy, warto zasięgnąć języka u wyspecjalizowanych firm doradczych, które pomogą na zoptymalizowanie tych wydatków.

Raj dla zdecydowanych

Przy wyborze lokalizacji ważnym kryterium jest też rodzaj prowadzonej działalności i potrzeby, jakie specyficzny biznes będzie kreował na starcie lub w przyszłości. Przykłady można tu mnożyć. Firmy zainteresowane działalnością turystyczną, polegającą na przykład na wynajmie apartamentów, zdecydowanie powinny bliżej przyjrzeć się Florydzie lub Kalifornii, ze względu na wysoką atrakcyjność turystyczną tych rejonów, ale i na ułatwienia związane z działalnością biznesową. Przedsiębiorcy najczęściej wybierają Florydę. Dlaczego?

Floryda to przede wszystkim bardzo atrakcyjne ceny nieruchomości i doskonałe ich lokalizacje. Stan daje ponadto startującym przedsiębiorcom szerokie możliwości kredytowe i szereg ulg dotyczących podatków od nieruchomości.

Jeżeli działalność firmy wymaga zatrudniania pracowników, budowy lub wynajmu magazynów i transportowania artykułów, warto przyjrzeć się stanowi Wyoming. W tym stanie także nie obowiązuje żadna forma opodatkowania dochodowego od osób fizycznych i prawnych, a możliwości dofinansowania dla firm chcących tworzyć miejsca pracy są naprawdę interesujące. Wyoming to także ogromne przestrzenie – wyjątkowo korzystne ceny nieruchomości o powierzchniach umożliwiających stawianie magazynów czy fabryk kuszą przedsiębiorców z całego świata. Podobnie jak możliwości kredytowania takiego zakupu.

Technologiczne startupy powinny przyjrzeć się biznesowemu klimatowi Kalifornii, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem Doliny Krzemowej. Kalifornia to nie tylko stosunkowo niskie koszty prowadzenia biznesu, ale także masa spółek doradczych, interesujących kredytów i form finansowania, ale oczywiście raj dla przedsiębiorców wiążących swoją biznesową przyszłość z funduszami Venture Capital.

Jak dokonać wyboru?

Jeżeli powyższe kryteria nie są w stanie pomóc w decyzji związanej z lokalizacją spółki w USA, najprościej będzie na początek zapoznać się dokładnie ze wszystkimi warunkami prowadzenia biznesu w danym stanie. Wszystkie informacje dostępne są na rządowych stronach poszczególnych stanów. Po przygotowaniu listy priorytetów, trzeba spokojnie prześledzić możliwości i utrudnienia.

Jeżeli jednak sprawy rozwoju są pilne, najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z usług doświadczonego doradcy biznesowego, który na podstawie uzyskanych informacji wybierze najlepszą formę i lokalizację dla naszej firmy. Często sprawy organizacyjne grzęzną na poziomie najdrobniejszych szczegółów, a raz popełniony błąd w ocenie rzutować może na rozwój finansowy spółki. A nie po to przecież szuka się odpowiedniego środowiska dla prowadzonego biznesu.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera