Zakładanie spółki w USA. Jakie możliwości mamy do wyboru?

Zanim podejmiemy decyzję o założeniu spółki w USA, warto nie tylko zorientować się, w którym ze stanów zarejestrować swoją firmę, ale także nad wszystkimi opcjami, jakie daje prawo USA. Biorąc pod uwagę specyfikę swoich działań, można zdecydować się na jedną z siedmiu interesujących opcji.

Share

Każda z amerykańskich spółek ma określoną specyfikę, na ogół dość podobną do swojego polskiego odpowiednika, ale tym podobieństwem zdecydowanie nie należy się kierować. Różnice potrafią być znaczne lub zawierać się w niuansach. Dlatego dobrze wiedzieć, czym charakteryzuje się wybrany przez nas rodzaj spółki, zwłaszcza w zakresie prawa stanowego . Warto po zapoznaniu się z możliwościami prześledzić zasady dotyczące kolejnych opcji.

Co możemy wybrać?

Przedsiębiorca zakładający spółkę w USA może zdecydować się na jedno z następujących rozwiązań:

  • General partnership, czyli spółka cywilna
  • Limited partnership (LP), czyli spółka komandytowa
  • Limited liability company (LLC), czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Corporation, czyli spółka akcyjna
  • Limited liability partnership (LLP), czyli spółka partnerska
  • Limited liability limited partnership (LLLP), czyli spółka partnersko-komandytowa
  • Sole proprietorship, czyli działalność gospodarcza dla osoby fizycznej, prowadzona na podstawie wpisu do ewidencji

Gdzie założyć spółkę w USA?

Wszystkie te możliwości można wykorzystać w dowolnie wybranym stanie USA, warto jednak skrupulatnie prześledzić prawo poszczególnych stanów, gdyż regulacje – choć dotyczą jednego rodzaju spółki – mogą być zupełnie różne. Z tego względu przedsiębiorcy chętnie wybierają te miejsca, w których procedury są najbardziej uproszczone, prawo chroni dane osobowe, a prowadzenie własnego biznesu nie wiąże się z tonami papierów, które trzeba dostarczać do urzędów każdego miesiąca. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwag ę na to, czy prawo danego stanu nie wymaga od przedsiębiorcy skupienia się na prowadzeniu biznesu lokalnie, by móc korzystać z wielu uproszczeń i ulg.

Nowa firma czy rejestracja istniejącego biznesu?

Trzeba również zastanowić się nad tym, czy prowadząc przedsiębiorstwo w Polsce, chcemy upierać się przy rejestracji istniejącego już w Polsce biznesu w USA, czy może zdecydować się na założenie nowej spółki. Niewątpliwą zaletą tego drugiego rozwiązania jest brak konieczności dostarczania dokumentów firmowych, przetłumaczonych na język angielski – często przysparza to wielu kłopotów i przeciąga czas potrzebny na załatwienie wszystkich spraw urzędowych. Z tego powodu większość polskich przedsiębiorców decydujących się na wkroczenie na rynek amerykański, wybiera z tych dwóch opcji właśnie założenie nowej firmy na terenie USA.

Gdzie szukać informacji?

Szukając informacji na własną rękę, najprościej będzie skorzystać ze stron www zawierających wszystkie niezbędne informacje na temat życia i prowadzenia biznesu w poszczególnych stanach USA. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronach na stronach rządowych poszczególnych Stanów. Jednak zawsze warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy doradców biznesowych, którzy na szereg sposobów ułatwią załatwienie wszystkich formalności związanych z rejestracją i prowadzeniem firmy w USA. Ten sposób postępowania znacznie przyspieszy procedurę, a kontakt z konsultantem jest nieocenioną pomocą - zwłaszcza podczas konieczności wyjaśnienia wątpliwości, jakie budzić mogą zasady spisane urzędowym językiem.

Zachęcamy także do szukania odpowiedzi na ważne pytania na naszym blogu.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera