Zakładanie spółki w USA. Stan Delaware przyjazny przedsiębiorcom?

Stan Delaware jest jednym z trzech, obok Nowego Jorku i Kalifornii, w których zagraniczni przedsiębiorcy najchętniej rejestrują swoją działalność. Co sprawia, że prowadzenie biznesu założonego w Delaware jest tak atrakcyjne?

Share

Inwestowanie w biznes prowadzony na terenie USA jest od kilku lat bardzo popularne wśród polskich przedsiębiorców. Jak już wspominaliśmy, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy prowadząc przedsiębiorstwo w Polsce, pozostać przy rejestracji istniejącego już w Polsce biznesu w USA, czy może zdecydować się na założenie nowej spółki. Niewątpliwą zaletą tego drugiego rozwiązania jest brak konieczności dostarczania dokumentów firmowych, przetłumaczonych na język angielski – często przysparza to wielu kłopotów i przeciąga czas potrzebny na załatwienie wszystkich spraw urzędowych. Z tego powodu większość polskich przedsiębiorców decydujących się na wkroczenie na rynek amerykański, wybiera z tych dwóch opcji właśnie założenie nowej firmy na terenie USA, a bardzo często na zarejestrowanie nowej spółki w stanie Delaware.

Przedsiębiorstwa z listy Fortune 500 najchętniej rejestrowane w Delaware

Zachęcającym do założenia spółki właśnie w Delaware może być fakt, że ponad połowa amerykańskich spółek o publicznym charakterze, zarejestrowana jest właśnie w tym stanie. Co więcej, ponad 60 procent spółek, które zajmują wysokie miejsca na słynnej liście Fortune 500 – zestawieniu amerykańskich przedsiębiorstw na podstawie ich przychodów brutto – zarejestrowanych jest w Delaware.

Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań startupowych nadal skłaniają się ku Kalifornii, głównie ze względu na istniejące tam inkubatory przedsiębiorczości i możliwości dofinansowania nowo rejestrowanych spółek. Dotyczy to jednak najczęściej biznesów technologicznych, co jest naturalna konsekwencją istnienia tam biznesowych skupisk, jak na przykład Dolina Krzemowa. Nie oznacza to jednak, że w tym zakresie Kalifornia pochwalić może się konkurencyjnością – stan Delaware daje przedsiębiorcom nieco więcej możliwości podczas rejestracji spółki.

Dlaczego warto założyć spółkę w Delaware?

Podstawową zaletą Delaware jako stanu, w którym możemy prowadzić działalność, jest zapewnienie właścicielowi lub właścicielom bardzo dużej swobody działania.

System prawny w stanie Delaware cieszy się ogromnym zaufaniem przedsiębiorców, jako jeden z najlepiej skonstruowanych i przyjaznych dla inwestorów. W Delaware nie istnieje podatek dochodowy CIT dla firm, które nie prowadzą działalności bezpośrednio na terenie stanu, co zazwyczaj jest jedną z najbardziej interesujących dla przedsiębiorców kwestii. Co więcej – nie istnieje także podatek sprzedażowy.

Kolejną zaletą jest brak wymagań co do kapitału zakładowego spółki. Stan Delaware nie stawia przed przedsiębiorcami tego typu przeszkód, a roczny koszt utrzymania spółki na rynku nie należy do wysokich. Tak naprawdę roczne koszty utrzymania spółki w Delaware mogą zamknąć się na kwocie zbliżonej do 600 dolarów – wlicza się w to opłata związana z podatkiem rejestrowym i koszt utrzymania (obowiązkowego!)agenta rejestrowego, który zajmie się odbieraniem korespondencji spółki. Nawet gdyby agent nie był ustawowym wymogiem, ułatwia wiele – związane jest to z kolejną zaletą spółek zakładanych w Delaware, czyli brakiem wymaganej konieczności przebywania właścicieli na terenie stanu. Ponadto prawo Delaware chroni tożsamość właścicieli spółek, nie ujawniając żadnych informacji ich dotyczących publicznie (poza sytuacjami, w których prowadzone jest postępowanie sądowe lub egzekucyjne).

Proste procedury dla wszystkich przedsiębiorców

Brak w Delaware odpowiednika polskiego Krajowego Rejestru Sądowego znacznie przyspiesza proces zakładania spółki. Sam proces potrwać może około siedmiu dni, jeśli w grę nie wchodzą dodatkowe formalności związane z ochroną własności intelektualnej czy potrzebnymi licencjami. W tej kwestii warto skorzystać ze wcześniejszych porad odpowiedniego biura prawnego, którego pracownicy najlepiej wyjaśnią zawiłości związane z tymi obostrzeniami. Ba, cały proces można przeprowadzić bez konieczności inwestowania w drogą podróż do USA – co znacznie przyspiesza procedury i zmniejsza potencjalne koszty. Zawsze warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

Formalności obejmują wysłanie certyfikatu założycielskiego do Sekretarza Stanu Delaware, a także wniesienie opłaty rejestracyjnej. Dla niecierpliwych istnieje nawet opcja przyspieszona (oczywiście za odpowiednią dopłatą) i utworzenie spółki już tego samego dnia. Co ważne, zwłaszcza dla przedsiębiorcy, który chciałaby załatwić wszystko z Europy – stan Delaware nie wymaga przesłania oryginału certyfikatu, może to równie dobrze być jego kopia. Kolejna zaleta, na jaką warto zwrócić tu uwagę.

Konsultacje drogą do sukcesu

Prostota i wygoda zawsze były jednymi z istotnych zalet prowadzenia spółki w Delaware, a także jej zakładania. Proces można ułatwić na wiele sposobów – jednym z nich skorzystanie jest z obsługi doświadczonego konsultanta. Tę metodę wybiera większość polskich przedsiębiorców, jako pewną, szybką i eliminującą większość potencjalnych problemów. Dzięki odpowiednim doradcom, z prowadzenia spółki w Delaware skorzystać można lepiej i sprawniej, gdyż niuansów i drobiazgów wpływających na generowanie większych zysków zdecydowanie nie brakuje.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera