Zielona karta – szybka droga do zamieszkania i zarabiania w USA?

W listopadzie kończą się możliwości zgłoszenia do losowania Zielonej Karty – popularnie zwanego „loterią wizową”. Czy to faktycznie najprostsza droga do przeprowadzki do USA i spełnienia swojego amerykańskiego snu? Przyjrzyjmy się szczegółom.

Share

Choć nazwa faktycznie jest myląca, trzeba pamiętać, że nie jest to loteria wizowa, dotycząca wiz turystycznych. Niestety wiele osób żyje w błędnym przekonaniu i traci szansę na jakikolwiek wyjazd do USA. Losowanie przeznaczone jest dla osób, które chciałby na stałe przeprowadzić się do USA, prowadzić tam biznes, pracować lub po prostu mieszkać.

Loteria wizowa USA – jak się zgłosić?

Sam proces zgłaszania się jest dość prosty – do dyspozycji trzeba mieć zaledwie kilka minut, a wszystko można zrobić przez internet na stronie Electronic Diversity Visa Lottery. Trzeba przygotować nieco danych i aktualną (nie starszą niż sześć miesięcy) fotografię.

Dla większości zgłaszających się największym problemem jest dobór właściwego zdjęcia, które spełniać musi szereg różnych wymagań. Dla ułatwienia na stronie loterii umieszczono praktyczne narzędzie, które pozwoli sprawdzić czy przygotowana fotografia nadaje się do umieszczenia we wniosku. Zalecane jest wykonanie zdjęcia w profesjonalnym studio fotograficznym, doświadczenie uczy jednak, że poprawne zdjęcie można wykonać nawet telefonem, trzeba jednak zadbać o jego jakość. Wszystkie wytyczne znajdują się na stronie WWW.

Wiele osób spośród tych, które biorą udział w losowaniu rokrocznie używa starszych zdjęć, wykonanych do poprzednich formularzy. Można jednak łatwo wpaść w pułapkę – używane wcześniej zdjęcia mogą co prawda zostać zaakceptowane przez system, ale jeśli podczas weryfikacji zidentyfikowane zostaną jako już użyte, z automatu wniosek zostanie zdyskwalifikowany. Zgłaszający się może nawet się o tym nie dowiedzieć. Zalecamy zatem trzymanie się ustalonych reguł.

Zielona Karta – dokładnie wypełnij zgłoszenie, zapamiętaj numer

Warto poświęcić kilka minut na skupienie się nad wypełnieniem wniosku, zwłaszcza gdy do losowania zgłaszamy się cała rodziną – wraz z dziećmi. Dwa razy sprawdzić należy wszystkie dane i daty urodzenia. Raz wypełniony i wysłany wniosek nie może być poprawiony, warto zatem zadbać o wszystkie szczegóły. Trzeba także pamiętać, że zgłoszenie do losowania Zielonej Karty wypełniamy w języku angielskim, bez polskich znaków.

Po akceptacji zgłoszenia pojawi się unikalny numer, dzięki któremu w przyszłym roku będziemy mogli sprawdzić, czy należymy do wylosowanych osób. Choć od kilku lat osoby, które zgubiły potwierdzenie zgłoszenia nadal mogą sprawdzić swój status, zdecydowanie lepiej pamiętać o jego zachowaniu. Co potem? Potem czeka nas relaks do maja, kiedy ogłoszone zostaną wyniki losowania.

Czy bycie wylosowanym gwarantuje Zieloną Kartę?

Każdego roku losowanych jest więcej osób, niż liczba oferowanych Zielonych Kart. Wynika to z tego, że nie każdy wylosowany będzie w stanie dopełnić kolejnych formalności związanych z wydaniem Zielonej Karty lub nie spełni stawianych przed nim wymagań. Trzeba nie tylko mieć ukończone 18 lat, ale także minimum wykształcenie średnie lub jego równoważnik w latach pracy. Wszystkie najważniejsze informacje o wymaganiach znajdują się oczywiście na stronie WWW.

Informacji o wylosowaniu nie otrzymuje się pomimo podania adresu e-mail. Trzeba samodzielnie sprawdzić status swojego zgłoszenia na stronie internetowej loterii. Będzie to możliwe od 2 maja 2017 roku – Zielona Karta w tym programie wydawana jest na 2018 rok. Po sprawdzeniu statusu – jeśli zostaniemy wylosowani – na stronie pokażą się kolejne informacje dotyczące koniecznych działań. Trzeba także przygotować się na wniesienie opłat wizowych. Konieczna będzie osobista rozmowa z Konsulem – należy zapewnić wszystkie wymagane dokumenty i wszystkie dowody wpłat. Biurokracja bywa bowiem bezlitosna – nawet przez najmniejszy błąd można stracić swoją szansę.

Spółka w USA – dobra droga do stałego pobytu

Nie należy zapominać, że istnieje jeszcze kilka sposobów na zarabianie i mieszkanie w USA. Loteria wizowa daje każdego roku nadzieję milionom ludzi, sukces w niej jest jednak zupełnie losowy. Być może sensowniej będzie zainteresować się prowadzeniem biznesu w USA. Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych jest tanie, proste i niekłopotliwe, a niesie ze sobą szereg zalet. Zatem jeśli główną motywacją do pozyskania Zielonej Karty jest przedsiębiorcze myślenie o biznesowej przyszłości, to oczywiście choć warto brać udział w loterii, lepiej przemyśleć kwestię przeniesienia biznesu do Stanów Zjednoczonych lub rejestrację nowej spółki. To rozwiązanie coraz popularniejsze nie tylko wśród światowych, ale także polskich przedsiębiorców.

Na naszym blogu znajdziecie wiele porad dotyczących zakładania spółki w USA i informacji o tym, jakie korzyści niesie ze sobą prowadzenie biznesu w międzynarodowym środowisku. Do najważniejszych zalet należą oczywiście zoptymalizowane podatki, brak kosztów związanych z ubezpieczeniami społecznymi, a także prestiż i zaufanie jakim obdarzane są amerykańskie podmioty gospodarcze. Nasi specjaliści także gotowi są do odpowiedzi na wszelkie pytania związane z zakładaniem i prowadzeniem spółki w USA.Powrót do bloga


comments powered by Disqus

Polecane

Blog BCM Law & Consulting skupia w jednym miejscu wszelką dostępną wiedzę dotyczącą biznesu w USA. Pragniemy, aby teksty tworzone przez nasz team pomagały nie tylko naszym klientom, ale wszystkim osobom interesującym się prowadzeniem firmy w Stanach Zjednoczonych. Szerzej omawiamy zagadnienia prawne, zalety, a także ryzyko związane z ekspansją swojego biznesu za oceanem.

Zapisz się do naszego newslettera